środa, 11 lutego 2015

Dzień 11 - jak podkręcić metabolizm?

Przy dzisiejszej porannej kawie, do której dodaje 2 łyżeczki śmietanki i odruchowo już szczyptę cynamonu oraz kardamonu naszła mnie myśl - co jeszcze mogę zrobić, żeby podkręcić swój metabolizm? Na marginesie dodam, ze od dziecka unikałam cynamonu jak ognia. Jest to jedna z niewielu rzeczy, której nie lubiłam jeść. Nie lubiłam to za mało powiedziane, ja nienawidziłam tej przyprawy! Pamiętam, jak mama piekła szarlotki i podczas przygotowywania wydzielała kawałek ciasta, gdzie nie dodawała cynamonu. Chwała Jej za to! W przeciwnym razie nie tknęłabym jabłecznika pomimo tego że jestem łasuchem :) Moja niechęć do cynamonu topniała z wiekiem. Na wszelakich imprezach ku przestrodze omijałam szarlotki, ale czasem trafiał się kawałeczek ciasta lub ciastko z cynamonem. Moja mina podczas przełykania pierwszego gryza z cynamonem była nie tęga, ale dobre wychowanie brało górę i nigdy nie zdarzyło mi się wypluć tego kęsa. Z czasem cynamon przestał mi przeszkadzać, oczywiście jeśli miałam wybór to nadal omijałam go szerokim łukiem, ale coraz chętniej sięgałam po szarlotkę. Na chwilę obecną codziennie używam tej przyprawy, a to za sprawą wiedzy na temat właściwości cynamonu. Otóż cynamon to jeden z tych czynników, który przyspiesza metabolizm. Kto wie, może kiedyś przyjdzie czas, że po prostu polubię jego smak.

W dzisiejszym poście postanowiłam wszystkie dobre rady na podkręcenie metabolizmu, które znam.

1) BUDUJ MIĘŚNIE
Nasz organizm spala kalorie cały czas, nawet wtedy, gdy leżymy na kanapie. Ilość spalanych kalorii jest zależna od naszej masy mięśniowej. Każdy kilogram mięśni zużywa 12 kcal dziennie, a kilogram tłuszczu trzy krotnie mniej, bo tylko 4 kcal. Aktywność ruchowa pobudza tylko mięśnie, a nie pobudza tłuszczu, zatem im większa masa mięśniowa, tym wyższa podstawowa przemiana materii.

2) ĆWICZ
Minimum trzy razy w tygodniu i dłużej niż 30 minut. Trening powinien przebiegać regularnie i bez przerwy. Intensywny trening podnosi tempo przemiany materii nawet na kilka godzin po zakończeniu ćwiczeń, więc warto się pomęczyć.

3) PIJ WODĘ
Staraj się wypijać co najmniej 2,5 litra płynów dziennie. Nadmiar toksyn w organizmie spowalnia metabolizm, a dzięki wodzie przyspieszysz wydalanie ich z organizmu.

4) PIJ CZARNĄ KAWĘ
Kawa dzięki kofeinie nie tylko dodaje energii, ale i przyspiesza metabolizm. Należy pamiętać, że najlepszy efekt dajekawa bez dodatku cukru i śmietanki.

5) PIJ ZIELONĄ HERBATĘ
Zielona herbata zawiera kofeinę i katechiny - substancje podnoszące tempo metabolizmu.

6) ODŻYWIAJ SIĘ REGULARNIE
Kluczem do sukcesu jest jedzenie częstych, ale małych porcji. Taki styl odżywiania reguluje pracę hormonów i dostarcza odpowiednią ilość glukozy we właściwym czasie, dzięki czemu nasz metabolizm utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Zapobiega to również występowaniu napadów głodu, kiedy to rzucamy się na lodówkę i pochłaniamy znacznie większe porcje niż zazwyczaj. Jeśli jesz rzadko organizm - aby jak najdłużej korzystać ze składników odżywczych - zwalnia tempo przemiany materii.

7) PRZYPRAWIAJ JEDZENIE
Ostre przyprawy podnoszą tempo przemiany materii. Czosnek, imbir, majeranek, oregano, bazylia pobudzają wydzielanie kwasów w żołądku, a te wspomagają trawienie. Swoją dietę warto wzbogacić również w wspomniany już wcześniej cynamon i kardamon, a także anyż, jałowiec, kminek, kolendrę, koper, kurkumę, lubczyk, rozmaryn i tymianek. Należy uważać ze spożyciem soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie, co zwiększa wagę, utrudnia przemiany metaboliczne i hamuje wydalanie toksyn. 

8) JEDZ BIAŁKO
Organizm potrzebuje znacznie więcej energii na strawienie białka niż tłuszczu czy węglowodanów. Zastąp więc część węglowodanów lub tłuszcz białkiem (np. chudą wołowiną, rybami, kurczakiem, indykiem, jajkami).

9)  NIE REZYGNUJ Z TŁUSZCZU
Na szybkie tempo przemiany materii wpływa dostarczenie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. olej lniany, oleje z ryb oceanicznych). Dlatego warto do diety wprowadzić przykładowo łososia i makrele.

10) POSTAW NA WARZYWA
Zawarty w warzywach błonnik reguluje pracę kwasów żółciowych i przyspiesza perystaltykę jelit.

11) UNIKAJ DRAKOŃSKICH DIET
Diety o dziennej kaloryczności 1000 kcal lub mnie drastycznie spowalniają metabolizm! Wiem,  bo sama to przerabiałam. Podczas diety oczywiście chudniemy, ale w większości z masy mięśniowej, a przecież nie o to nam chodzi. Odniosę się tutaj do punktu pierwszego - mniej mięśni = mniej spalonych kalorii = więcej tłuszczu.

12) REDUKUJ KALORIE
Jak wiadomo nasze tempo metabolizmu spowalnia wraz z wiekiem, dlatego wraz z upływem czasu należy ograniczać ilość spożywanych kalorii. Pierwszy raz po okresie dojrzewania, drugi raz kiedy przestajesz ćwiczyć, trzeci gdy kończysz karmić piersią i czwarty w okresie menopauzy. Ograniczajmy kalorie nie poprzez ograniczanie ilości posiłków, w poprzez zmniejszania ich objętości i kaloryczności.

13) NIE KORZYSTAJ Z PIGUŁEK NA PODKRĘCENIE METABOLIZMU
Niektóre z tych preparatów zostały skreślone z lekospisu. Przykładowo amfetaminy przyspieszają przemianę materii, ale są środkiem uzależniającym oraz mającym negatywny wpływ na serce i ośrodkowy układ nerwowy.

14) POSTAW NA DELIKATNE WSPOMAGACZE
CHROM - stabilizuje poziom cukru we krwi, zmniejsza apetyt na słodycze
MAGNEZ - uaktywnia enzymy uczestniczące w przerabianiu tłuszczów i węglowodanów na energię
WAPŃ - reguluje pracę układu nerwowego
Dieta bogata w powyższe składniki przyczyni się do pobudzenia metabolizmu.

15) OCHŁADZAJ ORGANIZM
Ochładzanie organizmu pomaga w pozbywaniu się energii ze spożytych kalorii. Niektórzy dietetycy zalecają, aby trzy posiłki w dziennej diecie były chłodne. Wtedy organizm jest zmuszany do wytwarzania ciepła, co przyspiesza przemianę materii. Timothy Ferriss poleca także kąpiele z kostkami lodu. Póki co nie jestem skora do aż takich poświeceń, bo z natury jestem strasznym zmarzluchem. Jedynie czasem w przypływie desperacji biorę chłodny prysznic.

16) ODPOCZYWAJ I WYSYPIAJ SIĘ
Zdaniem Pani Ewy Wijatkowskiej (doradcy odchudzania i odżywiania) nasz metabolizm będzie działał jak należy, jeśli będziemy spać co najmniej przed siedem, osiem godzin. Te wnioski są podparte badaniem w Brigham, w którym to dowiedziono, ze zbyt mała ilość snu zaburza nasz zegar biologiczny i w efekcie prowadzi do otyłości oraz cukrzycy.

17) PRZESTAŃ SIĘ STRESOWAĆ
Pod wpływem przewlekłego stresu organizm wydziela hormony - adrenalinę i kortyzol. Wtedy tyjesz w okolicach brzucha. Aby temu zapobiec polecam stosowanie wszelakich technik relaksacyjnych oraz aromaterapii.


DZIEŃ JEDENASTY:

Śniadanie: jajecznica na szpinaku z czosnkiem + kilka pikli ogórków w zalewie musztardowej 
II śniadanie: chudy twaróg z dodatkiem prażonego siemienia lnianego
Obiad: pieczeń z piersi z kurczaka + surówka z kiszonej kapusty + puree z dyni i grochu
Kolacja: serek wiejski

TRENING:

5 serii (14,16,12,12,16) pompek damskich


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz